V podstate sa skladáme z vody. Toto tvrdenie sme už počuli snáď tisíckrát. Zároveň vieme, že voda má veľa prínosných vlastností. Poďme sa pozrieť na to, aký percentuálny pomer vody obsahuje ľudské telo a na jej dôležitosť. Uvidíte, bude to zaujímavé.
V aplikácii AXA Health Keeper nájdete mnohé užitočné rady ako byť fit a tiež funkcionality a testy, ktoré vás podporia v zdravom životnom štýle. Zaregistrujte sa a začnite sa o seba starať.
Percentuálny pomer vody v ľudskom tele
V závislosti od veku človeka, jeho zdravotného stavu a stravovacích návykov sa percentuálny pomer vody v tele môže líšiť, no pohybuje sa v rozmedzí od 50 do 70 %.
Ženské tkanivo má väčší obsah tuku a obsahuje menej vody ako mužské telo, preto je v ňom percentuálne zastúpenie vody o niečo nižšie ako u mužov.
Voda sa z organizmu nedostáva len potením alebo močom, vodu míňame aj pri trávení a premene potravy na živiny. A pri dýchaní môžeme z organizmu vylúčiť dokonca až o 20 % vody.
Dôležitosť vody
Voda je pre telo dôležitá, pretože je to nevyhnutný prostriedok umožňujúci priebeh väčšiny životne dôležitých funkcií. Je až taká zásadná, že by sme bez nej nevydržali dlhšie než 3 alebo 4 dni.
Pleť obsahuje 72 % vody, krv 83 %, orgány ako srdce, pečeň či ľadviny 70 až 80 %, pľúca tiež 80 %, kosti obsahujú 22 % vody, svaly 76 %, tukové tkanivo 10 % a mozog 75 % vody.
Funkcia vody v organizme
- Je potrebná na spracovanie výživných látok z potravín.
- Umožňuje prenikanie nutrientov do buniek.
- Podporuje okysličovanie buniek.
- Zvlhčuje tráviaci trakt.
- Zlepšuje fungovanie obličiek.
- Pomáha pri vylučovaní toxínov.
- Zvyšuje priechodnosť čriev.
- Tlmí nárazy v kĺboch.
- Zvyšuje spotrebu kalórií.
- Má termoregulačné vlastnosti.
Ideálny percentuálny pomer vody v tele
Všeobecne odporúčaný príjem sú dva litre tekutín denne, ktorý zahŕňa vodu a ostatné nápoje s obsahom vody, ako sú džús, malinovka, vývary, polievky, čaje, atď. Veľa vody obsahujú aj čerstvé potraviny, najmä ovocie a zelenina.
Odporúčané dva litre (8 pohárov vody) sa menia v závislosti od určujúcich faktorov, ako je klimatológia alebo fyzická aktivita. Človek so sedavým spôsobom života, ktorý žije v podnebí s 21 °C nemusí vypiť rovnaké množstvo ako športovec, ktorý trénuje pri 30 °C.
Odborníci odporúčajú, aby športujúci alebo aktívni muži vypili až 13 pohárov denne a ženy v rovnakej situácii by mali vypiť 9 pohárov alebo 2,2 l. V zmysle toho je ideálny percentuálny pomer u mužov medzi 50 a 65 % a u žien medzi 45 a 60 %.
Pitie veľkého množstva vody škodí
Preháňanie nie je nikdy v poriadku a aj nekontrolované pitie vody môže mať negatívny dopad na organizmus:
- môže rušiť spánok v dôsledku potreby vyprázdniť si mechúr.
- Môže viesť k hyperhydróze alebo extrémnemu poteniu a súvisiacim dermatologickým problémom.
- Môže vyvolávať bolesti hlavy v dôsledku edému mozgových buniek.
- Hyponatrémia je nedostatok sodíka, ktorý vyvoláva hnačky, únavu, závrate, atď.
- Nedostatok draslíka a v dôsledku toho svalové problémy.
- Zlé trávenie v dôsledku rozriedenia žalúdočnej kyseliny.
Vraví sa, že keď pocítime smäd, mali sme sa napiť najmenej pred 30 minútami. Netrápte sa. Za bežných okolností nedochádza k dehydratácii. Držte sa tejto rady: Vypite pohár vody pred raňajkami, dva počas doobedia (fľašku vody v práci), ďalšie dva poháre počas obeda (alebo pohár vody a šálku čaju), ďalšie dva poobede (môže to byť káva alebo fľaška vody vypitá počas cvičenia) a ďalší pri večeri. Však to nie je také ťažké?
Vedeli ste, že alkohol odvodňuje? Vyhodnoťte vlastný zvyk piť alkohol v teste o životnom štýle v aplikácii Axa Health Keeper a začnite zdravšie žiť.