V době, kdy se snídaňové cereálie vnímají jako ztělesněné zlo, nacházíme mnoho informací o prospěšnosti ovsa. Už nevíme, čím se máme řídit. Dnes se pokusíme zjistit, zda se z ovesných vloček na snídani přibírá, nebo ne.

V aplikaci AXA Health Keeper naleznete mnohé užitečné rady, jak být fit, a také funkce a testy, které vás podpoří ve zdravém životním stylu.  Zaregistrujte se a lépe nás poznejte.

Z ovesných vloček se přibírá

Je tomu opravdu tak?

Oves je obilnina bohatá na uhlovodíky a bílkoviny, která logicky obsahuje kalorie. 380 kalorií na každých 100 gramů. Při snídani je porce menší než 30 gramů, což znamená 114 kalorií. Toto nevelké množství kalorií během dne nepochybně spálíte, proto nemůžeme potvrdit, zda se z ovesných vloček přibírá.

Výhody ovesných vloček

  • Jsou syté a díky tomu pomáhají regulovat chuť do jídla.
  • Obsahují mnoho vlákniny a díky tomu pomáhají s trávením.
  • Mají vysoký obsah bílkovin s vysokou biologickou hodnotou.
  • Kalorický příjem je nízký.
  • Hydráty pocházejí z vlákniny, a ne z cukru.
  • Obsahují vitamíny skupiny B potřebné pro metabolismus, vitamíny A a E na pleť a vitamín D na kosti.
  • Zároveň je v nich mnoho betaglukanů, které pohlcují cholesterol a žlučové kyseliny v trávicím traktu.

Jak se jí oves

Nejčastěji se oves konzumuje jako snídaně, jako ovesné vločky smíchané s vobou, mlékem nebo jogurtem, čim vznikne kaše, do které se dá přidat například ovoce.

Ovesná dieta

Internetem koluje dieta, která slibuje zhubnout 5 kilogramů za 5 dní. Už při tomto tvrzení je třeba zpozornět, protože  rychlé a zázračné diety jsou obvykle falešné a na navíc i nebezpečné.

Podstatou této diety je smíchat tři lžíce ovsa se sklenicí vody nebo sójového mléka a jíst je k snídani a večeři.

K dopolední svačině si dejte ovoce a ovesné vločky.
Na oběd zeleninu a kuřecí maso.
Na odpolední svačinu ovoce.
Na večeři pouze ovesné vločky.
Je to výrazně redukční dieta a rozhodně ji nedoporučujeme. Ukázali jsme jim vám jen proto, abyste o ní věděli. Snídat ovesné vločky je dobrý nápad a, aby vám nepřišel bez chuti a nudný, přidáme příklad.

Recepty s ovesnými vločkami

  1. Ovesné vločky se sušeným ovocem

Vločky na noc namočte do vody. Ráno vodu sceďte a vločky přesuňte do kastrolu s půl sklenicí vody. Vařte na mírném plameni a přidejte skořici a zázvor. Když kaše začne houstnout, přilijte vodu, aby se neslepila. Přisypte mandle, posekané vlašské ořechy a rozinky. Jestliže chcete, směs oslaďte a na závěr přidejte ovoce. Mohou to být maliny nebo borůvky.

  1. Ovesná kaše

V hrnci zahřejte sklenici vody a přidejte 3 lžíce ovesných vloček a med. Přikryjte a nechte 10 minut vařit.

  1. Sušenky z ovesných vloček a jablek

Předehřejte troubu na 180 °C a na plech položte papír na pečení. Na pánvi bez tuku opražte mandle. S ovesnými vločkami smíchejte sklenici jablkového kompotu, špetku soli a skořici. Přisypte mandle. Z těsta vytvořte malé hrstky a položte je na plech. Nechte je asi 10 až 13 minut péct.

Ze všech těchto informací je jasné, že snídáním ovesných vloček nepřibíráte a, jestliže je smícháte s mlékem nebo nízkotučným jogurtem a přidáte do nich sušené plody nebo ovoce, vznikne zdravá snídaně, která je navíc výživná a pestrá. Když sportujete, aminokyseliny z ovsa vám pomohou při budování svalové hmoty.

Jak vidíte, tato rostlinná potravina přispívá k udržování hmotnosti a pečuje o srdce. Riziko kardiovaskulárních chorob si můžete vyhodnotit v testu aplikace AXA Health Keeper a vyřešit pochybnosti.